Dva

České duo DVA tvoří Jan Kratochvíl a Barbora Ungerová. Vznik kapely se datuje do roku 2006, kdy vzešlo z Divadla DNO, ve kterém oba členové dříve působili. První studiové album Fonók vyšlo v roce 2008 a zajistilo kapele pevné místo nejen na české hudební scéně. Za navazující album HU (2010) získali ocenění Anděl v kategorii alternativní hudba.

DVA se za posledních 10 let svého působení věnují převážně tvorbě hudby a ozvučení počítačových her. Se studiem Amanita Design vytvořili herní bestseller Botanicula, dětskou grotesku Chuchel a v roce 2021 se vrhli do neprobádaných vod psychoanalytického hororového žánru ve hře Happy Game. Kromě Amanity Design spolupracuje kapela DVA ještě s herním studiem Charles Games, které vzniklo při Karlově univerzitě v Praze. Jejich hudbu mohou hráči slyšet v oceňovaných hrách Attentat 1942 a Svoboda 1945: Liberation.

Posledním kapelním albem, které vyšlo pod domácím labelem Label Home Table, byla v roce 2014 deska Nipomo. Inspirací byly tehdy dvojici jejich zahraniční tour po celém světě. Ve vymyšleném jazyce se ocitneme u oceánských vln, v temném lese i mezi mimozemšťany.

V roce 2022, příznačně v “dvojkovém” roce, se DVA chystali vydávat po dlouhých 8letech nové studiové album, které ještě nakonec nevyšlo, nicméně nový program už hrají naživo. Kam nás přenesou písničky tentokrát, naznačuje Barbora Ungerová (DVA): “Zatímco poslední album Nipomo by se dalo popsat jako kruh cestování kolem světa, tak symbolem pro novou desku bude čtverec stěn domova. V současnosti na něm pracujeme a kam až se dá z domu dojít, teprve uvidíme. Nekonečno je čtverec bez rohů, říká staré čínské přísloví.”

DVA zahráli v roce 2022 na velkých tuzemských i zahraničních festivalech. Jejich fanoušci je tak opět mohli vidět hrát naživo, což v posledních letech bylo možné pouze sporadicky. Letos opět zahrají jen pár koncertů a jsme rádi, že jejich vystoupení na U:FESTu bude jedním z nich.