Fågelle

Fågelle, která se vynořila ze severské experimentální hudební scény, je divokou kolizí lyrické krásy a neokoukaného syrového výrazu. Zvukové plochy plné složitých detailů se setkávají s radikálně křehkými a silnými vokály. 11. února vydala své nejnovější album „Den svenska vreden“ a během jara a začátkem léta bude mít evropské turné, jedinou zastávkou v Česku bude právě U:FEST.

 Švédský vztek, jak se album v překladu jmenuje vychází na Medication Time Records. Zpěvačka, skladatelka a hudebnice Fågelle na něm zkoumá pocity izolace a hněvu v kolážovitých zvukových plochách vytvořených pomocí zdeformovaných terénních nahrávek, mobilních vzpomínek, digitálního odpadu, temné elektroniky a kvílících sborů, přičemž balancuje mezi harmonií a hlukem.

Staví vedle sebe lyrické písně a rušivé experimenty, aby odrážely celek ve všech jeho aspektech. “Byla jsem naštvaná a to jsem celé roky.” vysvětluje Fågelle: „Ale byl to druh dospělého vzteku, který je pro mě nový. Cítím se nucena přijmout a žít v realitě, která mě činí nešťastnou.

Trpělivě trpět pro lepší budoucnost. K atmosféře přispívá také tlumená švédština, která nedává prostor pro vzplanutí, trhání, utápění se vzteku, ale spíše jej tlačí z povrchu dolů a dovnitř. Otázkou je, kam jde vztek a jaké formy má? To se stalo výchozím bodem pro desku, kde jsem neustále zkoumala své osobní body varu, tlaky a uvolnění, jak držet na uzdě svůj vztek, nebo povolit jej, slovy i tělem, jako Švédka i jako žena.“